GEOMANCJA W KOLORACH

WITOLD JANUSZEWSKI (1915-1981). MALARSTWO - RYSUNEK

Komisarz wystawy: Ewa Bobrowska-Jakubowska
Ekspozycja czynna od 23 listopada 2007 do 22 stycznia 2008
wtorek - piątek w godz. 10.00 - 15.00
(Muzeum Uniwersyteckie, Collegium Maximum, Pl. Rapackiego 1)

Urodzony w Grodnie, Witold Januszewski studia artystyczne odbył w Warszawie tuż przed II wojną światową. Uczestnik kampanii wrześniowej, po klęsce dotarł do Francji na początku 1940 roku. Internowany w obozach rządu Vichy dla żołnierzy polskich, był czynny w ruchu oporu. Tam rozpoczął działalność ilustratorską, m. in. na łamach podziemnego pisma Wrócimy, wydawanego przez poetę Józefa Łobodowskiego. Po zajęciu przez Niemców strefy wolnej przedarł się wraz z żoną do Hiszpanii. W Barcelonie w 1945 roku miał miejsce jego udany debiut artystyczny. Pod koniec 1947 osiadł na stałe we Francji. Działał Związku Artystów Polskich we Francji. Utrzymywał również żywe kontakty ze środowiskiem emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pracował jako ilustrator dla polskiej prasy emigracyjnej oraz dla prasy i wydawnictw francuskich. Ilustrował m. in. teksty Łobodowskiego, Szynalika-Dobrowolskiego, Pelca i Winowskiej. Wypracował sobie charakterystyczny, rozpoznawalny styl, czerpiący z tradycji polskiego drzeworytu ludowego i stylistyki Władysława Skoczylasa, czy Zofii Stryjeńskiej. W latach 1957 - 1973 okoliczności życiowe zmusiły go do pracy jako robotnik, na twórczość artystyczną pozostawiając niewiele czasu. W 1974 roku odbyła się jego duża wystawa w słynnej polskiej galerii Lambert na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu, która przyniosła mu zasłużone uznanie. Artysta zmarł w 1981 roku w Ermont pod Paryżem. Czytaj więcej

Otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie z autorami książek o sztuce polskiej na świecie. W dyskusji udział wzięli dr Ewa Bobrowska-Jakubowska, prof. Lechosław Lameński i dr Mirosław A. Supruniuk. Spotkanie autorskie "Między rajem a piekłem XX wieku. Sztuka polska na obczyźnie." prowadził Artur Tanikowski.

Przygotowane przez Bibliotekę Uniwersytecką i Muzeum Uniwersyteckie spotkanie z autorami oraz wystawa, odbyły się w ramach XIII Toruńskiego Festiwalu Książki.

Dokumentacja wystawy